کناف کاری سقف چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

پرینت

سقف در بین قسمت های اتاق بخش مهمی از نظر زیبایی شناسی محسوب می شود بهمین دلیل همواره به سقف باید بعنوان یک عنصر مهم در دکوراسیون هر اتاقی دیده شود. دیگرزمان طرح سقف های ساده و نهایتا با گچ بری های ساده گذشته است و همواره تلاش می شود تا با آوردن انواع رنگ و طرح به زیبایی های طرح های زده شده بر روی سقف، به آن جلوه ای زیباتر داده شود.

در طرح های گذشته همواره از اشکال منظم هندسی و ساده و رنگی ثابت استفاده می شد در حالیکه امروزه با کناف کاری سقف میتوان زیبایی آن را صد چندان کرد.در ایام قدیم از استادکاران ماهر گچ کار، آینه کار و آجر چین برای اجرای تزیینات داخلی ساختمان کمک گرفته می‌شد و اجرای تزیینات داخلی از جمله عملیات سنگین، زمان‌بر و حساس محسوب می‌شد.

خوشبختانه تزیینات و دکوراسیون داخلی امروزه با استفاده از متریال مدرن در زمان کمتر و با کاربری بیشتر انجام می‌شود.

احتمالا تاکنون نام برند های متفاوتی از قبیل وایتکس یا کلینکس به گوشتان خورده که جایگزین نام محصول شده اند. یکی از دلایل این اتفاق پیشگام بودن این شرکت ها در تولید مواد شوینده و دستمال های کاغذی است. دقیقا همین موضوع برای محصولات "سقف کاذب از جنس پنل های گچی و غیر گچی" با نام تجاری کناف اتفاق افتاده است.

کناف (Knauf) نام یک برند آلمانی است که در سال 1932 تأسیس شده و در حال حاضر در 37 کشور دنیا فعاله و در کناف کاری سقف جزو پیشگامان تولید محصول بشمار می رود. کناف یا گچبرگ ها سقف های کاذبی هستند که از پانل های گچی و غیر گچی همراه با پروفیل های عمدتا از جنس فولاد تشکیل شده اند.

کناف کاری سقف امروزه در حال گسترش است و این گسترش دلایل خودش را دارد. برای درک بهتر این دلایل بهتر است با ما همراه باشید تا در ادامه ی متن با ویژگی های کناف کاری آشنا شوید.

کاربرد کناف چیست؟

شاید بهتر است برای اجرای کناف کاری سقف، از متخصصین و طراحان داخلی استفاده و با آنها مشورت شود. این نکته به دلیل تاثیرات روانی استفاده از طرح ها و رنگ های مختلف در اتاق های مختلف یک مسکن است. از لحاظ روانشناسی، فضای محیط کاری و سکونت باید به شدت به ترتیب انگیزشی و آرامش بخش باشد. سقف های کناف با داشتن طرح های فراوان و در رنگ های مختلف توانایی اجرایی شدن متناسب با هر طرح و پروژه ای را دارد.

کاربرد کناف کاری سقف

کناف کاری سقف حال و پذیرایی

مهمترین و رایج ترین محل استفاده از کناف ها در حال و پذیرایی منازل است زیرا محل تجمع اعضای خانواده و گاها میهمان است. علاوه بر آن زیبایی و معبر بودن سازه ها از اتاق حال که رابط بین اتاق های دیگر است عامل دیگری شده که این بخش از خانه نیاز بیشتری به کناف داشته باشد.

کناف کاری سقف آشپزخانه

در کنار نصب کاشی و سرامیک زیبا، میتوان از کناف در سقف انواع آشپزخانه های مدرن و کلاسیک استفاده کرد بطوریکه جلوه ی آن را برای مادر خانه که ساعات زیادی از روز را در آن سپری می کند دو چندان کند. کناف کاری زیبا از لحاظ روانی باعث افزایش انگیزه ی او نیز خواهد شد.

کناف کاری سقف اتاق خواب

سلایق متفاوت، نسل و ایده های متفاوت باعث شده تا اتاق خواب های یک منزل محل مناسبی برای اجرای طرح های متفاوت کناف کاری باشد. با هر سلیقه و هر ایده ای میتوان به زیبایی اتاق خود اضافه کنید.

کناف کاری سقف سازه ی تجاری

این مورد که به تازگی رواج پیدا کرده است یکی از چالش برانگیزترین اجراها برای صاحبان پروژه است. طرح کناف مورد استفاده در محل تجاری باید با اهداف آن در یک راستا باشد و از لحاظ زیبایی شنایی تفاوت چندانی با ایده های صاحبان پروژه نداشته باشد.

کناف کاری سقف چه مزایایی دارد؟

نصب سریع و آسان

اولین موردی که پیرامون مزایای کناف کاری سقف میتوان بدان اشاره کرد، نصب سریع و آسان آن است. این ویژگی باعث شده تا در کمترین زمان ممکن یک پروژه به بهره برداری رسیده و بهمین دلیل در بسیاری از سازه ها از آن بعنوان یک آلترناتیو برای دکوراسیون داخلی مجالس و همایش ها استفاده کرد.

قابلیت برداشتن و دسترسی آسان به تأسیسات زیر سقف

بمانند انواع دیگر سقف های کاذب، کناف نیز توانسته این شرایط را فراهم آورد که در موقع نیاز به تاسیسات نهفته در زیر آن دسترسی داشته باشیم. بطور مثال میتوان به بسیاری از سیم کشی ها و کابل های بکار رفته در زیر سقف دسترسی پیدا کرد.

مزایای کناف کاری سقف

اقتصادی و مقرون به صرفه بودن

مسئله ی اقتصادی یک پروژه شاید همیشه جزو اولویت های انجام یک پروژه باشد. کناف بدون شک یکی از به صرفه ترین و اقتصادی ترین و درعین حال زیباترین گزینه هایی است که یک طراح داخلی و پیمانکار و صاحب پروژه میتوانند به آن بیاندیشند.

سبک بودن

سبکی و وزن کم مصالح بکار رفته در سقف یکی از مهمترین مزایا از نظر ایمنی است که کناف از آن بهره مند است.

قابلیت نصب چراغ بصورت توکار و روکار

نصب تاسیسات و انواع کابل ها و سیم کشی ها قطعا مهمترین ویژگی استفاده ازکناف در سقف است. همانطور که میدانید در کنار و زیر سازه ی سقف امکان دارد بسیاری از لوله کشی های گازی و برقی عبور کند که کناف کاری سقف میتواند به راحتی آن را مورد پوشش قرار دهد.

سهولت در تعمیر

بعلت قطعه قطعه بودن و البته تنوع طرح، همواره این امکان وجود دارد که در صورت آسیب دیدن و یا حوادث دیگر مورد بازسازی و البته تعویض قرار بگیرد. این مورد میتواند خود توجیح کننده و البته مشوق برای استفاده از چنین محصولی باشد.

کلام آخر...

بطور کلی میتوان کناف را به سه دسته ی ثابت، دکوراتیو و متحرک تقسیم کرد که هر کدامیک از آنها ویژگی های خاص خود را دارند. این نوع سقف که به تازگی جایگزین سقف های رابیتس شده، زیبایی طراحی داخلی منازل را چند برابر نموده بطوریکه در بسیاری از موارد از لحاظ کارایی به آن توجه نمی شود و صاحبان پروژه تنها به زیبایی آن اکتفا می کنند.

تعداد بازدید : 484 نفر
تاریخ درج : پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....