همه آنچه که باید در مورد کف کاذب پشت بام بدانید

پرینت

اجرا و عملیاتی کردن فضای سبز با استفاده از مواردی مانند کف کاذب پشت بام چالش های مختص خود را دارد. همانطور که می دانید پرداختن به طراحی ساختمان تنها شامل فضای داخلی آن نمی‌شود، بلکه فضاهای بیرونی را نیز در بر می‌گیرد.

اجرای فضای باز حتی در قسمت داخلی اتاق و زیر سقف هم تحت یک سری شرایط خاص صورت می‌گیرد چه برسد به پشت بام و قسمت بیرونی. در اجرای طرح هایی مانند روف گاردن باید به موارد زیادی از جمله تحمل بار، ماندگاری، هزینه و زیبایی نیز دقت شود. در نتیجه شاید بهترین گزینه با توجه به جمیع جهات کف کاذب باشد.

امروزه کف کاذب پشت بام یکی از بارزترین ضرورت های مجتمع ها و منازل ویلایی است. اما مهمتر از بهره مندی از چنین امکانی، نصب و کیفیت اجرای این طرح است زیرا زیبایی و کیفیت ها و متریال های متنوع برای اجرای این طرح میتواند چالش بزرگی برای صاحبان پروژه باشد. بر خلاف کف های کاذب زیر سقف، این نوع کف کاذب باید از ویژگی های خاص دیگری بهره مند باشد که در این مطلب سعی داریم به آن بپردازیم.

آنچه که در بین منازل ایرانیان مرسوم است استفاده از آسفالت یا سنگ در محوطه ی سقف است. اما شاید بتوان گفت که کف کاذب پشت بام توانسته انقلابی در صنعت پوشش خارجی سقف ایجاد کند.

این انقلاب نه تنها در زیبایی بلکه در کاربرد نیز معنا پیدا خواهد کرد. استفاده از کف کاذب در محیط باز طرفداران خاص خود را دارد بطوریکه فرآیند خنک سازی و دسترسی و همچنین پوشاندن تاسیسات ساختمانی توانسته بر مزیت های دیگر استفاده از این نوع کف کاذب بیافزاید.

محدودیت های کف کاذب پشت بام برای نصب

ابعاد تایل ها

اگر ابعاد سقف مورد نظر از اشکال هندسی منظم تشکیل شده باشد، بدون شک زیبایی استفاده از کف کاذب پشت بام دو چندان خواهد شد بطوریکه بدون نیاز به کاهش ابعاد میتوان آن را کامل بر روی محیط نصب کرد.

ابعاد پانل و تایل های متنوعی که برای اجرا میتوان در نظر گرفت نیز میتواند موضوع جذاب نصب این نوع کف پوش ها باشد چرا که هر طرح و ابعادی از تایل ها قابل نصب هستند.

اجرای کف کاذب پشت بام ها

جنس پانل ها

عمدتا در اجرای روف گاردن یا باغ سقفی و فضای سبز مورد نظر بر روی سقف، از پانل ها سنگی، چوبی و سرامیکی استفاده می شود چرا که علاوه بر زیبایی و آنتی استاتیک بودن، میتوانند استحکام و دوام بالاتری نسبت به دیگر متریال ها داشته باشند. ایمنی اما شاید مهمترین دلیل استفاده از این نوع موارد در اجرای کف کاذب پشت بام باشد.

کاربرد

اما سوال اینجاست که آیا کفپوش هایی با این ویژگی تنها برای استفاده برای روف کاردن هستند؟ جواب قطعا خیر است. پشت بام ها، تراس ها، حیاط، حیاط خلوت و محوطه های باز همگی گزینه های خوبی برای پوشیده شدن توسط کف پوش ها هستند. کف پوش ها یکی از کارآمد ترین و عملیاتی ترین آپشن های زیبایی ساز در بحث معماری و دکوراسیون داخلی است.

زیبایی شناسی

از نظر حس زیبایی شناسی و با توجه به ذایقه ی ساکنین یک مجتمع شاید طرح چوب و یا چمن مصنوعی و شاید ترکیبی از این دو بتواند بیشترین حس طبیعت و آرامش و زیبایی را به ساکنین منتقل کند. ترکیب دو رنک سبز و قهوه ای میتواند همیشه گزینه ی خوبی برای انتقال حس طبیعت و جنگل به فضای مورد نظر باشد.

اجرا و نصب سیستم کف کاذب پشت بام و محیط باز چگونه است؟

کف کاذب پشت بام بر روی کف اصلی حیاط یا تراس و یا روی پشت بام میتواند نصب شود. این سازه از پایه های ضد زنگ از جنس گالوانیزه استفاده کرده و از استرینگر ها برای نصب تایل کمک می گیرد. اما قبل از آن باید سطح مورد استفاده تراز باشد تا تایل ها همگی در یک موازات قرار بگیرند.

تایلهایی که امروزه بیشتر در صنعت کف کاذب پشت بام استفاده می شود، تایل های کف کاذب فولادی، آلومینیومی، سرامیک، سنگ و چوب است. به دلیل ویژگی ساختاری محیط های باز، مدل های سرامیکی و سنگی بیشترین مصرف را در این بخش دارند.

این کفپوش های می توانند از جنس کامپوزیت، پلاستیک و حتی پی وی سی نیز باشند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از دیگر عوامل مورد استفاده میتوان به مقاومت در برابر هر گونه آسیب اشاره کرد.

نصب کف کاذب پشت بام

نکات ایمنی

اما نکات ایمنی در انتخاب نوع کف های کاذب پشت بام حرف اول را میزند. در ادامه ی مطلب سعی خواهیم کرد به چند مورد از موارد ایمنی اشاره کنیم.

عایق حرارتی و الکتریسیته:

پشت بام میتواند محل برخورد نور خورشید و حتی صاعقه باشد. گرما و الکتریسیته ی ناشی از این موارد میتوانند علاوه بر آسیب رساندن مالی، از نظر جانی نیز خطرناک باشند. در نتیجه، در انتخاب تایل مد نظر باید به عایق حرارتی و الکتریسیته بودن متریال مورد استفاده نیز دقت کرد.

عایق صوتی:

روف گاردن که امروزه در حال گسترش است علیرغم همه ی زیبایی ها، میتواند باعث اذیت شدن ساکنین طبقه ی آخر باشد. برای این کار بهتر است است کف ماژولار در کفپوشها استفاده شود. فضای آزاد ایجاد شده بین این کف و سطح بام خود میتواند مانند یک عایق صوتی عمل کند.

پوشش تاسیسات و تنظیم ارتفاع:

از دیگر موارد لازم به ذکر توانایی پوشاندن انواع کابل ها و موارد تاسیساتی است که میتواند از زیبایی محیط بکاهد. با اینکار به شما فضای مفید آزاد تری داده خواهد شد تا بتوانید هر آنچه در ذهن دارید پیاده سازی کنید.

ارتفاع نیز قابل تنظیم است بطوریکه میتوانید با توجه به میزان سازه آن را تتظیم کنید. البته که هر چه ارتفاع کمتر باشد، صدای ایجاد شده قابلیت انتقال بیشتر به طبقه ی آخر را دارد. هر چند ارتفاع زیاد نیز میتواند خود به تنهایی از نظر ایمنی دردسر ساز شود.

تعداد بازدید : 44 نفر
تاریخ درج : یکشنبه 12 اردیبهشت 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....