کف کاذب اتاق برق چه ویژگی هایی دارید؟

پرینت

در تهیه ی کف کاذب اتاق برق یا دیگر اتاق های کنترل باید به موارد خاصی توجه شود. بطور مثال به منظور پوشاندن کابل های برق متراکم در اتاق ها و سالن های برق و دسترسی سریع به آنها باید از سیستم های کف کاذب قابل دسترس استفاده گردد.

در برخی از این اتاق های برق رسانا بودن کفپوش مهم است و از کفپوش کانداکتیو ( رسانا ) استفاده می گردد و در مقابل در برخی از این اتاق ها نارسانایی و آنتی استاتیک بودن ملاک انتخاب پوشش نهایی می باشد.

اتاق های برق مانند یک مرکز فرماندهی شرایط مدیریت انرژی را در بسیاری از سازه ها برای اتاق ها و قسمت های دیگر مانند اتاق های سرور و الکترونیک فراهم می کنند.

این اتاق ها و دیگر تجهیزات، مواردی متداول در تاسیسات تولیدی، کارخانه ها، پالایشگاه ها و در بخش فناوری اطلاعات (IT) هستند. در نتیجه کف کاذب اتاق برق مراکز باید با توجه به کارایی آن اتاق بالاترین ضریب اطمینان و استاندارد و البته کارایی را داشته باشد.

در تمام صنایع رقابتی، خرابی امری پرهزینه است و برای اطمینان از اینکه برنامه ها طبق زمانبندی به قوت خود پیش می روند، باید از آنها اجتناب شود. اما در صورت رخداد خرابی، کف کاذب اتاق برق باید خاصیت دسترسی به کابل کشی ها را فراهم آورد.

همچنین ضروری است که با استفاده از این فناوری، فضای موجود را به حداکثر رسانیده و همه کارها را بر اساس افزایش سرعت و دقت انجام شود. کف کاذب اتاق برق یک راه حل ابتکاری برای همه این اهداف ارائه شده است.

ویژگی کف کاذب اتاق برق

اتاق برق چیست و چه نکاتی برای احداث آن باید در نظر گرفت؟

اتاق برق اتاقی برای مهار و فرماندهی تجهییرات الکتریکی است. معمولا این نوع اتاق را در طبقات زیرین سازه قرار میدهند. ابعاد اتاق برق متناسب با ساختمان و تجهیزات الکترونیکی که در سازمان استفاده می شود، می باشد.

هر چه سازمان بزرگتر و وسیع تر باشد، اتاق برقی که طراحی شده بزرگتر است و همچنین برای سازمان ها و ساختمان های کوچک از اتاق برق کوچک استفاده می شود.

اتاق برق به دستگاه تهویه هوا نیاز دارد. بعلت آنکه تجهیزات الکتریکی گرما ایجاد می کنند و باعث بالا رفتن دما در اتاق برق می شود باید نکات ایمنی را رعایت کرد زیرا این گرما می تواند آسیب زا و باعث خرابی و آتش سوزی شود. برای استاندارد سازی اتاق برق لازم است که سیستم ضد حریق مانند دی اکسید کربن هم نصب شود.

همچنین اتاق برق باید دارای محافظ الکترومغناطیسی باشد تا از تداخل با سیستم های صوتی و تصویری که در مجاورت اتاق قرار دارد، جلوگیری شود. برق یا انرژی اصلی روان سازی در سازمان ها و ساختمان های مختلف همگی از اتاق برق ساختمان تغذیه و کنترل می شوند.

به همین دلیل در اتاق برق باید ایمنی کامل رعایت شود. باید مکانیزم های جلوگیری و اطفاء آتش سوزی به خوبی رعایت شود تا مشکلاتی برای تجهیزات و اتاق برق به وجود نیاید. یکی از این موارد استفاده از کف کاذب استاندارد و متناسب با اتاق برق است.

اهمیت کف کاذب اتاق برق را پس از بازدید از اتاق برق می توان دریافت. بطور مثال، تابلوهای برق نمی توانند روی زمین قرار بگیرند. تابلوهای برق، رک ها و تجهیزات شبکه باید به گونه ای قرار بگیرند که سرویس کار بتواند 4 جهت آن را بررسی کند یا حداقل بتواند به جلو و پشت تجهیزات دسترسی سریع داشته باشد. زمان در اینجا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تجهیزات و تابلوهای برق باید برروی استراکچر قرار بگیرند و استراکچر بر روی کف کاذب. ضمنا اتاق برق باید از روشنایی کافی برخوردار باشد تا مسئول اتاق برق بتواند بهترین دسترسی را به کنترل های سیستم الکتریکی داشته باشد.

در کف کاذب اتاق برق تجهییزاتی مانند تاسیسات اعلام و اطفا حریق، سنسورها، دتکتورها، سینی ها، لدرها، لوله های تاسیسات، خروجی و ورودی و حجم وسیعی از کابل ها جای گذاری می شوند. به دلیل وجود این موارد دست و پا گیر در زیر کفپوش ها، ایمنی برقرار و تردد کارمند اتاق برق براحتی انجام می پذیرد.

کف کاذب برای اتاق های برق

مزایای استفاده از کف کاذب اتاق برق مناسب چیست؟

کف کاذب اتاق برق فضای باز بین را آماده دسترسی کرده و فاصله ی مناسبی را فراهم می کند؛ از ارتفاع چند اینچ تا 6 فوت در هوا. این فضا تمام فضایی را که شما برای اجرای کابل ها و سیم کشی برق سیستم های حیاتی خود نیاز دارید در اختیارتان قرار می دهد و به شما امکان می دهد کانال های HVAC را برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سیستم ها تنظیم کنید.

در انتخاب کف کاذب اتاق برق نوع تایل مورد نظر را میتوان با توجه به زیبایی و البته کارایی و تناسب با سازه انتخاب کرد. بطور مثال یکی از انواع تایل ها، HPL ها هستند که پوشش های محافظ سطح هستند، به راحتی تمیز می شوند و در رنگ ها و سبک های مختلف موجود هستند.

کف کاذب اتاق برق با استفاده از هر ترکیبی از پانل، مزایای متعددی را بدون توجه به اندازه و نوع امکانات ارائه می دهد. با استفاده از این نوع از کفپوش ها؛ به راحتی می توانید از همه آنها بهره مند شوید. برخی از این نوع مزایا بدین شرح اسم از جمله:

مدیریت کابل:

این سیستم ها به شما این امکان را می دهد که تمام سیم های عبور داده شده از اتاق کنترل خود را در زیر زمین ذخیره کنید تا فقط در موارد لزوم از طریق آنها عبور داده شود.

افزایش جریان هوا:

علاوه بر پانل های سوراخ دار، یکی از مهمترین اثرات بر خنک سازی جریان اتصالات، هوای موجود در بین فضای خالی کفپوش هاست که میتواند دمای موجود را کاهش دهد.

ایمنی بهتر:

وقتی همه کابل ها و سیم های خود را در زیر پانل نگه دارید، خطرات متعدد آمد و شد را از بین می برید و به ایجاد یک محیط کار ایمن کمک می کنید.

تعداد بازدید : 591 نفر
تاریخ درج : پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....