نکات مهم برای نگهداری کف کاذب، پس از خرید و نصب

پرینت

برای تعمیر، نصب، تمیز کردن و نگهداری از کف کاذب این دستورالعمل ها و نکات باید رعایت شود تا از هزینه های غیرضروری ناشی از استفاده نامناسب آنها جلوگیری شود. با مراعات و مراقبت نه چندان دشوار، عمر کف های کاذب شما می تواند افزایش یافته و بیش از 20 سال عمر کنند.

نصب کف کاذب و نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد

امروزه کف های کاذب علاوه بر نصب در خانه، یکی از محصولات پرطرفدار در اتاق های سیستم و کابل دار و سازه های تجاری و اداری هستند. اما نکته ی مهم آنست که بستر نصب چنین کف های کاذبی باید فراهم باشد. زمین باید از نظر ظرفیت تحمل بار توانمند و شرایط مناسب برای کف کاذب فراهم باشد.

دما مورد دیگری است که می تواند روی کیفیت نصب و عمر کف های کاذب تاثیر بگذارد. استاندارد این مورد به شرح ذیل است:

نگهداری از کف کاذب پس از خرید

  • دما در هنگام نصب و کار: 15 تا 25 درجه سانتیگراد
  • رطوبت: رطوبت نسبی بین 40 تا 60 درصد
  • هر گونه خرده پاشی و گرد و غبار قبل از نصب کف کاذب باید زدوده شود. بستر باید کاملاً تمیز و آماده باشد.
  • دو پانل کف کاذب عمود بر یکدیگر و به صورت ضربدری نصب می شوند نه مستقیم بر روی دیوار. پایه های پنل نیز باید به زمین و بستر فراهم شده چسبانده شوند. پانل های کف جدا شده و بصورت جداگانه با تنظیم دقیقا پیچ های پشتی و در ارتفاع صحیح تراز می شوند و سپس محکم می شوند.
  • مناطق دیگر با ستون ها و پانل های کف کاذب بسته شده اند، به موجب آن هر چهار عنصر یک پایه پشتیبانی دارند. بین پانل های کف کاذب نباید درز باز باشد. پانل ها نباید در برابر یکدیگر حرکت کنند. در عین حال، نباید تک تک عناصر را با فشار نصب کرد، زیرا پس از آن گیر می کنند.
  • پانل های کف کاذب دارای زاویه و لبه هستند تا عناصر به سطح نزدیک شوند اما هنگام باز شدن کج نشوند. برای سطوح بزرگتر، اتصالات تجمیعی باید توسط برنامه ریز تهیه شود. بسته به نوع اتصال می توان این موارد را متفاوت انجام داد.
  • اگر سطح میانی نصب شده باشد، می توانید با نصب پانل های گوشه شروع کنید. پانل های گوشه یا از قبل توسط سازنده در اندازه های مطابق تولید شده اند یا نصاب تخته های محل ساخت را بمنظور هم اندازه ساختن دقیق اندازه گیری و سپس اره می کند. تولید کنندگان کف کاذب می بایست نوارهای اتصال دیوار را هنگام ارائه بهمراه آن ارسال نمایند. این نوارهای کف با سطح روی صفحات کف کاذب بسته می شوند.
  • تحت هیچ شرایطی نمی توان عناصر کف کاذب را به دیوارها متصل کرد، در غیر این صورت بعداً کف های کاذب برداشته نمی شوند.

نگهداری کف کاذب و نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد

اول آنکه نوع مواد شوینده و پاک کننده ای که می خواهید استفاده کنید با نصاب این کف های کاذب یا مشخصاتی که بر روی آن ها نوشته شده هماهنگ کنید تا آسیبی به زیبایی و کیفیت آنها نزند. حتی الامکان این کف ها نباید مورد تماس با رطوبت و خیسی باشند.

اصولاً لنت ها و صفحات حمل کننده باید فقط مدت کوتاهی با رطوبت تماس بگیرند.

تمام رطوبت باید بلافاصله و به طور کامل پاک شود. باید با احتیاط خاصی پانل های کف دسترسی با برش، اتصالات یا پانل های تهویه کنترل شوند تا از نفوذ رطوبت جلوگیری شود.

از مخلوط آب مقطر یا آب استفاده نکنید. قبل از استفاده از کف های دوتایی با پوشش های الاستیک توصیه می شود که آنها را تحت تمیزکاری و مراقبت کامل توسط یک شرکت متخصص قرار دهید.

تعمیرات اساسی کف کاذب و نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد

میزان نگهداری احتمالی مورد نیاز به عملکرد و نوع و حجم ترافیک در سطح کف کاذب بستگی خواهد داشت. هر زمان فرصتی پیش آمد زیرساخت را بررسی کنید. برای جلوگیری از جدی شدن مشکلات کوچک، تنظیمات و تعمیرات باید در اسرع وقت انجام شود.

این پیشگیری ممکن است به سرعت و ساده تغییر پانل های استاندارد در مناطق پر رفت و آمد با دیگران، که در موقعیت های دورتر هستند باشد. درصورتيكه تجمعی از نشانه اي از عدم ثبات را نشان می دهد، آن را بررسي و اصلاح كنيد.

تابلوهایی که سوراخ هایی در آنها بریده شده است به طور حتم از مقاومت کمتری برخوردار هستند. میزان کاهش مقاومت پانل به شکل و موقعیت برش و ابعاد آن بستگی دارد. این یک واقعیت ساده است که پانل ممکن است به طور دائمی یا گذرا تحمل بار را داشته باشد.

نکات مهم برای نگهداری از کف کاذب

سوراخ ها در پنل ها به طور معمول برای ورود کابل یا تهویه بریده می شوند. ورودی کابل به طور معمول زیر ماشین آلات است و دریچه ها بیشتر در معرض خرابی و پر شدن قرار می گیرند. هر از چند گاهی آن ها را چک کنید.

بدون مسدود کردن و بدون استفاده از نیروی بیش از حد. هنگامی که صفحه از سطح کف کاذب جدا شد، آن را از 45 درجه بچرخانید و روی صفحه های اطراف قرار دهید. برخی از پانل ها از صافی مسطحی برخوردار نیستند.

مراقب باشید تا با قرار دادن یک صفحه بر روی صفحه دیگر بر صفحه های مجاور خراشیدگی یا تورفتگی ایجاد نشود.

قبل از تعویض پانل اطمینان حاصل کنید که زیرسازی به درستی انجام، ثابت و تراز شده و عاری از آوار است. پانل را با استفاده از 2 ابزار بالابر تعویض کرده و به آرامی داخل دهانه قرار دهید.

ممکن است برای فشار دادن آن به محل قرارگیری به فشار ملایم پا نیاز داشته باشد اما نباید با توسل به زور بیش از اندازه نسبت جاگیری آن اقدام کرد. اگر پانلی بدون توسل به زور به محل خود نرفت، آن را دوباره برداشته و بررسی کنید.

عدم رعایت و اجرای روش صحیح ممکن است باعث آسیب به سیستم کف کاذب شود. آسیب به سیستم کف به نوبه خود بر عملکرد آینده آن و طول عمر و ضمانت سیستم تأثیر می گذارد.

عمل به دستورالعمل های فوق می تواند فرایند نگهداری از کف کاذب را تسهیل کرده و هر اقدامی که انجام می شود، آن را اطمینان بخش نماید. اگر در این فرایند نیازمند استفاده از مشاوره تخصصی شرکت های فعال در این حوزه دارد، مطمئن باشید که با دریافت مشاوره بر راندمان کاری خود در نگهداری از کف های کاذب می افزایید.

تعداد بازدید : 747 نفر
تاریخ درج : شنبه 14 فروردین 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....