کف کاذب فولادی آنتی استاتیک و موارد استفاده از آن

پرینت

پیش از آن که در مورد کف کاذب فولادی آنتی استاتیک صحبت کنیم و موارد و حوزه های مختلف استفاده از آن را مورد اشاره قرار دهیم لازم است که این عبارت که احتمالا گنگ و غیر قابل هضم را بشکافیم و اجزای مختلف آن را توضیح دهیم؛ کف کاذب فولادی آنتی استاتیک.

احتمالا تمام اجزای این عبارت یا حداقل بخشی از آن برای شما نامفهوم است. کف کاذب چیست؟ کف کاذب فولادی چیست؟ کف کاذب چگونه آنتی استاتیک می شود و دلیل این کار، یعنی خاصیت آنتی استاتیک بخشی به آن چیست؟ در ادامه به تمام این موارد پرداخته خواهد شد.

کف کاذب چیست؟

اگر نام سقف کاذب را پیش از این شنیده اید و دلیل کاذب خواندن آن نوع از سقف ها را متوجه شده اید احتمالا می توانید معنای کف کاذب را هم متوجه شوید. سقف کاذب در واقع سازه ای است که برای نما دادن به سقف یک بنا اضافه می شود و دلیل استفاده آن بیشتر زیبایی و البته تا حدی هم کارکردی است.

کف کاذب هم از یک نظر با سقف کاذب مشابه است، استفاده بر روی بخش های پیشین سازه. در واقع کف کاذب، سازه ایست که بر بخش های از پیش ساخته شده و درواقع روی کف اصلی ساختمان کار گذاشته می شود.

درواقع کف کاذب سازه ای است با ارتفاعی 10 تا 150 سانتی متری (که این اندازه می تواند تا حدودی متغیر باشد) که بر روی کف اصلی داخلی یک ساختمان، مثل یک قطعه نصب می شود.

علت استفاده از کف کاذب

کاربرد اصلی کف کاذب در کارخانه ها، صنایع و شرکت ها است. درواقع کف کاذب، سنگ فرشی است که تاسیسات ساختمان (سیم کش ها، کابل ها، لوله ها و غیره) در زیر آن قرار داده می شود. به این ترتیب در مواقع لزوم، این سنگ فرش ها را می توان برداشت و تعمیرات لازم یا الحاقات جدید را به آن اضافه کرد.

در نمونه های جدید تر، به واسطه همین کف های کاذب، امکان گرمایش و سرمایش ساختمان ها هم فراهم شده است. به این ترتیب، نیاز به شومینه، بخاری و یا خنک کننده ها به طور کلی رفع شده و مجموع این موارد باعث کم شدن وزن وارده بر سازه های مختلف ساختمان می شود.

کف کاذب آنتی استاتیک

مزایای استفاده از کف کاذب

غیر از کاهش وزن و درواقع بار وارده بر سازه های ساختمان، استفاده از کف کاذب مزایای متنوعی را شامل می شود:

  • همانطور که در ادامه هم توضیح داده خواهد شد، کف کاذب یک سازه الحاقی با قابلیت انتقال است و درواقع هرگاه که عمر ساختمان اصلی به پایان برسد و یا اینکه کاربری آن تغییر پیدا کند می توانید این کف های کاذب را به نقاط دیگر قابل استفاده منتقل کنید.
  • زیبایی؛ کف کاذب به مثابه یک کمد برای تاسیسات عمل می کند و آنها را در خود جای می دهد. به این ترتیب تمام موارد زائد از زاویه دید خارج می شود و فضا برای چینش مناسب و زیباتر آماده می شود.

ساختار کف کاذب

به طور کلی کف کاذب، سازه ای است که شامل سه بخش یا قسمت است؛

  1. کف یا تایل که درواقع همان سازه ی مربع شکل است که از مواد مختلف تشکیل می شود. کف از کلسیم سولفات، سرامیک، و یا مواد فلزی، فولادی، آلومینیومی و بتنی ساخته می شود.
  2. پایه، اتصال زیرین و درواقع حمال تایل است و ارتفاع آن مشخص کننده اندازه کف یا تایل است. پایه ها بیشتر از جنس گالوانیزه و پلیمر هستند.
  3. رابط، متصل کننده کف به پایه است. رابط ها هم اغلب از ورق های گالوانیزه ساخته می شوند.

کف کاذب فولادی

یکی از متداول ترین نمونه کف های کاذب، کف کاذب فولادی است. کف کاذب فولادی درواقع کف کاذبی است که در تولید تایل آن از فولاد استفاده شده است.

کف کاذب فولادی در مقایسه با دیگر انواع کف های کاذب از قدرت مقاومت بالاتری برخوردار است و به همین دلیل در ساختمان های پر تردد مثل ادارات، مراکز کامپیوترها و اتاق های سوئیچینگ مخابراتی از آن ها استفاده می شود.

دیگر مزیت کف کاذب فولادی، قیمت تمام شده ارزان تر آن در مقایسه با دیگر انواع کف های کاذب است.

ساختمان های استفاده کننده از کف کاذب فولادی

به طور عمده از کف های کاذب فولادی، در اتاق کامپیوتر، اتاق سرور، دیتا سنترها، مراکز کنترل نظامی، برج های مراقبت و ساختمان های مشابه استفاده می شود.

کف کاذب فولادی آنتی استاتیک

کف های کاذب آنتی استاتیک و علت استفاده از آن

حتما گاهی در تماس با دستگیره های درب یا نقاط ویژه، دچار شوک های الکتریکی جزئی شده اید، مواردی که البته نه خطری دارد و نه آسیبی. مواردی که ناشی از تجمع و تخلیه الکتریسیته ساکن است.

اما برای برخی از ساختمان های خاص، همین میزان جزئی از الکتریسیته ساکن هم می تواند خطرناک باشد، مثلا ساختمان هایی که تجهیزات الکتریکی حساسی دارند یا انبارهای نگهداری مواد منفجره هستند.

کف کاذب آنتی استاتیک، کف پوشی است که این الکتریسیته ساکن را کنترل و در واقع خنثی می کند. نوع عمل کف کاذب های آنتی استاتیک هم، اخذ و انتقال این الکتریسیته به نقاط زیرین است.

موارد استفاده از کفپوش آنتی استاتیک

همانطور که در بالا هم عنوان شد استفاده از کف پوش های آنتی استاتیک حالا به بخشی لازم از تاسیسات ساختمان های حساس مبدل شده است. موارد و سازه های استفاده کننده از کف پوش های آنتی استاتیک متعدد هستند:

  1. ساختمان های دارای تجهیزات حساس؛ مثلا اتاق های عمل بیمارستان ها که دستگاه های الکترونیکی حساس را در خود جای داده اند، یا فضاهایی که در آن ها دستگاه های تصویربرداری مثل دستگاه های ام آر آی نگهداری می شوند.
  2. ساختمان های تولیدی مهم؛ مثلا تولیدی هایی که تجهیزات مهم برقی را تولید می کنند.
  3. انبارهای تجهیزات منفجره یا شیمیایی.
  4. ساختمان های دارنده تجهیزات مهم برقی، اتاق های کنترل و مراکز کنترل ترافیک.

از اینرو می توان گفت که کف کاذب فولادی آنتی استاتیک موارد استفاده خاصی دارد، که استفاده از آن عمدتا به شرایط محیط کاری و همچنین موادی که در یک محیط نگهداری می شوند، بستگی دارد. شرکت های فعال در زمینه کف کاذب با ارائه مشاوره های تخصصی می توانند بهترین گزینه کف کاذب را به مشتریان ارائه نمایند.

تعداد بازدید : 492 نفر
تاریخ درج : چهارشنبه 11 فروردین 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....