کف کاذب فولادی با روکش HPL چیست و چه کاربردی دارد؟

پرینت

پنل فولادی HPL یک پوسته توخالی با پوشش اپوکسی متشکل از یک ورق صفحه فولادی مسطح است که به یک ورق کف کاذب فولادی چسبانده شده و با مخلوط سیمان سبک پیوند زده شده است.

در بالای ورق فولاد یک ورق ضد الکتریسیته ساکن HPL (ورقه ورقه با فشار بالا) به عنوان یک پوشش نهایی قرار داده شده است. این محصول به تحمل بار زیاد، غیر قابل احتراق بودن، سفت و سخت بودن، و در عین حال حداکثر ظرفیت استحکام و دوام شهرت دارد.

Compact HPL یک ورق تزئینی بسیار پایدار با ویژگی های عالی است. پایه کف کاذب فولادی با روکش HPL نیز از یک براکت با فشار ورق فولادی، میله رزوه ای با قابلیت تنظیم ارتفاع و سیم پیچ ساخته شده که از لوله های مربع مجهز بهره میگیرد.

در اینجا به برخی از مزایای استفاده از کف کاذب فولادی با روکش HPL اشاره خواهیم کرد.

استفاده ی فراوان کف کاذب فولادی با روکش HPL در اتاق های کامپیوتری کنترل شده ، اتاق های کنترل، آزمایشگاه ها، کارگاه های تولید و نصب میکرو الکترونیک و مناطقی با مدیریت کابل بالا و نیاز ضد استاتیک، همچنین ساختمانهای اداری هوشمند، بانکها، دفاتر پست و مخابرات، اتاقهای توزیع نیرو و مکانهای دیگر سبب شده تا این نوع از کف های کاذب فولادی با روکش HPL یکی از پرفروش و محبوبترین محصولات در بازار باشد.

کف کاذب فولادی با روکش HPL یکی از محبوب ترین گزینه ها برای فضاهای تجاری نیز است که نیاز به سیستم کف دسترسی دارد.

از ویژگی های مهم استفاده از کف کاذب فولادی با روکش HPL می توان به تحمل بارهای الکتریسیته ساکن سرگردان در محیط و مهار خطرات آن اشاره کرد. اما زیبایی و داشتن طرح ها و رنگ های فراوان از این محصول توانسته نظر بسیاری از کارفرمایان و خانواده ها را نیز به خود جلب کند.

کف کاذب با روکش hpl

مواد بکار رفته در ورقه ی رویه ی کف کاذب فولادی با روکش HPL چیست؟

مواد بکار رفته در کف کاذب فولادی با روکش HPL از لایه های سلولزی آغشته به رزین ساخته شده است که تحت گرما و فشار زیاد ترکیب می شوند. لایه های مختلف در زیر شرح داده شده است:

  • کاغذ روکش شده که به منظور بهبود سایش، خراش و مقاومت در برابر حرارت است
  • کاغذ تزئینی که طرح را تعریف می کند و از کاغذهای رنگی یا چاپی تشکیل شده است
  • کاغذ کرافت که به عنوان ماده اصلی استفاده می شود و ضخامت محصول را کنترل می کند

پس از آغشته شدن کاغذها به رزین ها، سه لایه کاغذ یا رزین درون یک پرس قرار می گیرند که همزمان گرمای (120 درجه سانتیگراد) و فشار (5 مگاپاسکال) بر آن اعمال می شود. عملیات پرس باعث می شود تا رزین ها به داخل کاغذ سرازیر شوند، سپس به یک ورقه ترکیبی با تراکم بیشتر از 1.35 گرم در سانتی متر مکعب (84 پوند در متر مکعب) تبدیل می شوند.

در طول چرخه فشار، سطح تزئینی در حالی که در تماس با یک سطح همبافت است می تواند به قطعات مختلفی تقسیم شود.

HPL از بیش از 60 تا 70٪ کاغذ تشکیل شده است که 30 تا 40٪ باقیمانده ترکیبی از رزین فنل - فرمالدهید برای لایه های اصلی و رزین ملامین - فرمالدهید برای لایه سطحی است.

هر دو رزین متعلق به دسته ای از رزین های گرمازایی هستند که در طول چرخه فشار بهم پیوند می خورند و پیوندهای شیمیایی برگشت ناپذیری ایجاد می کنند که ماده ای پایدار غیر واکنشی با ویژگی های متفاوت و برتر از اجزای سازنده تولید می کند.

فرمالدهیدکه نام علمی آن متانال است، گازی با بوی تند و زننده‌ است که به آسانی از سوخت ناقص ترکیب‌های کربن‌دار به دست می‌آید و در دود حاصل از آتش سوزی جنگل‌ها و دود خودروها نیز یافت می‌شود.

این ماده می تواند با استفاده از هر دو فرآیند تولید مداوم و ناپیوسته (دسته ای) تولید شود. HPL به شکل ورق در اندازه های مختلف، ضخامت و پایان سطح ارائه می شود.

کف کاذب فولادی با کفپوش hpl

دریافت استاندارد های بین المللی

استانداردهای صنعتی مختلفی وجود دارد که به طور خاص برای ورقه های کف کاذب فولادی با روکش HPL که به ورقه های تزئینی فشار بالا شهرت دارند اعمال می شود، از جمله این استانداردها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

استاندارد اروپایی EN438 یکی از آن دسته استاندارد ها است که اکثر تولیدکنندگان ورقه های تزئینی که به بازارهای جهانی می فروشند از آن تبعیت می کنند. اما کد خاص EN438 است که تحت عنوان ورق های ورقه ورقه ای با فشار بالا (HPL) بر اساس رزین های حرارتی ، جایگزین سایر استانداردهای ملی اروپا شد.

قسمت خاصی که EN438 در مورد ورقه های فشار قوی اعمال می شود قسمت 3 است. عنوان کامل این استاندارد عبارت است از: ورقه های تزئینی با فشار بالا (HPL) ورق های ساخته شده بر روی رزین های حرارتی (که به آنها ورقه ورقه می گویند) قسمت 3: طبقه بندی و مشخصات ورقه های ورقه ضخامت کمتر از 2 میلی متر برای اتصال به لایه های نگهدارنده در نظر گرفته شده است. در کل 9 قسمت EN438 وجود دارد.

در مورد میزان آلایندگی و مطابقت با محیط زیست نیز باید اشاره کنیم که دو مورد از گواهینامه های "سبز" بین المللی مورد تایید ورقه های تزئینی MAS Certified Green و GREENGUARD هستند. علائم MAS Certified Green و GREENGUARD تأیید می کنند که این محصولات آلاینده شیمیایی کمی دارند.

مواد شیمیایی آزمایش شده شامل VOC ها، فرمالدهید و سایر ذرات مضر است. این آزمایشات در یک اتاق تک نفره با تهویه مناسب و یا در فضای باز مطابق استاندارد انجام می شود.

در خاتمه باید اشاره کرد که کف کاذب فولادی با روکش HPL یکی از مهمترین تولیدات کف های کاذب است که بخصوص در صنعت دست بسیاری از کارفرمایان را در مواقع حساس گرفته است. این نوع از محصولات با ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود و استانداردهای بین المللی که دریافت کرده اند توانسته اند در بسیاری از مناطق و صنایع نبض بازار را بدست گیرند.

تعداد بازدید : 777 نفر
تاریخ درج : شنبه 7 فروردین 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....