کف کاذب فن دار چیست؟

پرینت

سیستم کمکی فن در کف کاذب فن دار در مناطقی که خنک شدن دما کار سختی است استفاده می شود. در مجموعه هایی که از سرورهای با تراکم بالا و نقاط داغ استفاده می شود و یا به دلیل محدودیت های کف، جریان هوا کم است، خنک کننده مستقیم در کف های کاذب بکار می رود.

فن تقویت شده به منظور ایجاد جریان خنک کننده از طریق یک پانل جریان هوا از کف کاذب فن دار بصورت جهت دار و جداگانه طراحی شده است. فن دارای چندین گزینه کنترل است تا در شرایطی که به خنک کننده اضافی نیاز دارند، به طور خودکار روشن شود.

از ترمینال تنظیم دبی هوای متغییرVAV یا همان دمپرVAV برای کنترل دمای کف و برای تأمین هوای کافی در سازه استفاده می شود، در نتیجه این کار هوا بای پس شده خارج و داغترین نقاط سیستم در اوج کارایی خود خنک خواهند شد.

دمپر دمای هوای ورودی را در سطح قفسه اندازه گیری می کند و دریچۀ دمپر را تنظیم می کند تا جریان هوا را کنترل کند و اطمینان حاصل کند که درجه حرارت در سطح قفسه هرگز بالاتر از حداکثر نقطه تنظیم مجاز ارائه شده توسط کاربر نیست.

برای نصب واحد بالابری جریان هوا یا Air Boost نیازی به خرابی یا جابجایی قفسه نیست و یک واحد از آن می تواند خنک کنندگی دو یا سه قفسه مجاور را انجام دهد. اگر مناطق بزرگتر به خنک سازی احتیاج دارند، می توان همزمان از چندین واحد استفاده کرد. واحد بالابری جریان هوا را می توان یک راه حل "سبز" نیز دانست.

این خنک سازی بیش از حد برای تحت کنترل نگه داشتن نقاط میزبان استفاده می شود. با این وجود می توان دمای کلی اتاق را افزایش نیز داد. زیرا این نوع واحد ها مرکز داده نقاط داغ مشکل دار و بیش از حد سرد را نیز کنترل می کنند.

کف کاذب فن دار

ویژگی های کف کاذب فن دار

سیستم جریان هوای کف کاذب فن دار یک سیستم قدرتمند برای خنک کردن داغ ترین نقاط یک سازه و گزینه ای ایده آل برای اجرا در یک مرکز داده است. واحد های فن مستقر در کف کاذب نیاز به نصب و راه اندازی توسط کارکنان فناوری اطلاعات دارند زیرا قراردهی و تنظیم آنها باید توسط کسانی انجام شود که از سیستم های الکترونیک سر در می آورند.

یکی دیگر از ویژگی های این واحد های خنک کننده، اندازه گیری دما با دقت بالا و واکنش سریع به نیازهای سیستم و سازه است. این واحد ها قابلیت برنامه ریزی درجه ای از دما را دارند و با بالا رفتن دما سریعا به آن واکنش نشان می دهند.

سرعت فن های هر واحد از صفر تا 100 درصد کاملا متغیر بوده و برای کنترل دقیق جریان هوا بسیار مناسبند. این واحد های فن بکار رفته در کف کاذب فن دار به راحتی در کف های کاذب 24 الی 60 سانتی متری به کار می روند و عملکرد خوبی از خود به جای خواهند گذاشت.

دستورالعمل های ایمنی در استفاده از کف کاذب فن دار

پس از اجرای کف کاذب فن دار در سازه ی خود بعلت استفاده از سیستم الکترونیکی در آن باید به چند نکته ی مهم پیرامون نصب و نگهداری از آن دقت کرد. برخی از این موارد در ادامه آمده است.

 • قبل از تمیز کردن تجهیزات را از برق بکشید. از شوینده، مایع یا اسپری استفاده نکنید. از پارچه مرطوب استفاده کنید.
 • تجهیزات را از رطوبت و گرمای بیش از حد دور نگه دارید. ترجیحاً، آن را در یک محیط با تهویه مطبوع نگه دارید.
 • دمای اتاق نباید به هیچ وجه به بیش از 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) برسد زیرا امکان از کار افتادگی، عملکرد نامناسب یا خطر آب شدن قسمت پلاستیکی آن می رود.
 • هنگام نصب، تجهیزات را روی یک سطح مقاوم و یکنواخت قرار دهید تا از سقوط تصادفی جلوگیری کند.
 • هنگامی که تجهیزات در موقعیت باز هستند، شکاف بین آن را نپوشانید، مسدود نکنید و یا به هیچ وجه مانع آن نشوید.
 • در هنگام نصب، منبع تغذیه ی مناسب هوا برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد لازم است.
 • سیم برق تجهیزات را به گونه ای مرتب کنید که دیگر قطعات از آن جدا نشده و روی آن سقوط نکند.
 • اگر از سیم برقی استفاده می کنید که به همراه تجهیزات ارسال نشده است، اطمینان حاصل کنید که برای ولتاژ و جریان مناسب است.
 • با بررسی برچسب رتبه بندی الکتریکی تجهیزات، درجه ولتاژ سیم نباید بالاتر از آنچه در لیست است باشد.
 • کلیه موارد احتیاط و هشدارهای متصل به تجهیزات را رعایت کنید.
 • اگر قصد استفاده طولانی مدت از تجهیزات را ندارید، آن را از پریز برق جدا کنید تا از سرد شدن جلوگیری کند.
 • این اقلام با ولتاژ بیش از حد به طور تدریجی کند و از کار افتاده می شوند.
 • تمام مایعات را از تجهیزات دور نگه دارید تا خطر ریختن تصادفی به حداقل برسد. با ریختن مایع بر روی منبع تغذیه یا سایر سخت افزارها ممکن است آسیب، برق گرفتگی یا شوک الکتریکی ایجاد شود.

کف کاذب فن دار چیست

تعمیرات کف کاذب فن دار باید تحت چه مراقبت هایی انجام شود؟

در صورت پیدا شدن مشکلی در سیستم تهویۀ فن مربوط به کف کاذب فن دار باید به برخی از نکات مهم ایمنی توجه نمود تا هم خسارت را بیشتر نکند و هم اینکه بتوان با کمترین زحمتی آن را تعمیر کرد. در ذیل برخی از این مراقبت ها شرح داده شده است.

فقط پرسنل خدمات واجد شرایط باید شاسی مربوط به کف کاذب فن دار را باز کنند. شخص ناوارد می تواند به تجهیزات آسیب برساند و آن را از کار بیاندازد. حداقل آنست که آن را از گارانتی ساقط خواهد کرد.

 • اگر قسمتی از تجهیزات آسیب دید یا از کار افتاد، توسط پرسنل خدمات واجد شرایط بررسی شود.
 • قبل از نگهداری یا سرویس، واحد فن را خاموش کنید.
 • در حین نگهداری یا سرویس، موها، موهای سر و سایر اشیا کوچک را از تیغه های چرخان دور نگه دارید.
 • از هر عملی که جلوی جریان هوا را می گیرد خودداری کرده زیرا این کار ها بر روی خنک سازی تأثیر می گذارند.
 • اگر اجسام کوچک به داخل واحد فن بیفتند، باعث خرابی واحد و حتی خراب شدن آن می شود.

تعداد بازدید : 39 نفر
تاریخ درج : دوشنبه 2 فروردین 1400
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....