مزایا و معایب کف کاذب چوبی چیست؟

پرینت

استفاده از چوب به عنوان اصلی ترین مصالح ساخت خانه از دیرباز در بین مردم رایج بوده است. این ماده ی پرکاربرد در همه قسمت های خانه به عنوان سقف، دیوار و کف استفاده می شد. امروزه برخی مصالح مانند بتن، سنگ، گچ و غیره به دلیل عدم آسیب به محیط زیست و استحکام و پایداری بیشتر جای چوب را در ساختمان سازی گرفته اند.

با این وجود چوب همچنان جز مصالح (متریال) پر طرفدار در ساختمان سازی است. لازم به ذکر است که استفاده از چوب به عنوان یکی از مصالح اصلی به گزینه تزئینی تغییر کرده است.

امروزه از چوب برای گرم و دنج کردن فضای خانه در کنار مصالح دیگر و رنگ های خنثی استفاده می کنند. کف کاذب یا کفپوش بعنوان یکی از گزینه های زیبایی بکار رفته در تاسیسات و ساختمان ها می تواند جلوه گری خاصی داشته باشد. کفپوش نقش بزرگی در ظاهر کلی و حس و حال فضای خانه ی شما ایفا می کند، چه آن را به عنوان پس زمینه ای ظریف به کار برید و چه در حالتی برجسته. در این مطلب مزایا و معایب کف کاذب چوبی را با هم مرور می کنیم.

کف کاذب چوبی برجسته مجموعه ای از تیرها، تیرچه های کف، و روکش کف تخته سه لا یا تخته رشته (OSB) است و همه به اندازه مناسب، بهم متصل شده و بر روی پایه قرار می گیرند. یک سیستم کف چوبی برجسته برای بالا بردن فضای زندگی از سطح زمین، رهایی از رطوبت و آفات طراحی شده است. خانه های آمریکایی از زمان استعمار بر روی سیستم کف چوبی ساخته شده اند و به دلایل زیبایی شناختی هنوز هم ساختن اینگونه خانه ها رواج دارد.

مزایا و معایب کف کاذب چوبی

مزایای استفاده از کف کاذب چوبی و کاربرد های آن

 • کف کاذب چوبی پس از نصب آلودگی صوتی ندارد و عایق صدا نیز هست. شاید بتوان این مورد را یکی از مهمترین و جذاب ترین ویژگی کف های کاذب چوبی نام برد چرا که در عمل برای خریداران این ویژگی ها اولین سوالاتی است که از یک فروشنده خواهند پرسید.
 • کف کاذب چوبی مقاومت مکانیکی بالایی دارد. تحمل بار و وزن زیاد از ویژگیه های این نوع از کف های کاذب است بطوریکه بسته به نوع جنس چوب، تا چندین برابر وزن یک انسان را می توانند تحمل کنند.
 • طبیعی و زیباست: چوب چون از دل طبیعت می آید با زندگی انسانی سازگارتر است و لاجرم انسان با این متریال بهتر اخت می شود. چوب آن به طور طبیعی سبز و عاری از آلودگی است. هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد وتحت شرایطی ممکن است منافع محیط زیستی نیز به دنبال داشته باشد.
 • فضای خانه را گرم و صمیمی می کند. معمولا رنگ چوب بخصوص چوب های تیره با توجه به مسایل روانشناسی بر روی ذهن انسان تاثیراتی همچون حس گرمایش ایجاد می کند که این یکی از حسن های استفاده از کف کاذب چوبی در سازه هاست.
 • انعطاف پذیر و ضد لغزش: تخته نئوپان دارای اثر ضد لغزش خوبی است ، نسبتاً ایمن است و به راحتی قابل لغزش نیست.
 • مصرف انرژی را بهینه می کند (عایق برودتی است). امروزه بحث صرفه جویی و جلوگیری از هدررفت انرژی یکی از اساسی ترین مباحثی است که از سوی سازندگان سازه ها پیگیری می شود. بهمین منظور کف کاذب چوبی را می توان یکی از گزینه های خوب و کارآمد در این زمینه در نظر گرفت و به آنها پیشنهاد کرد.
 • به راحتی به طبیعت باز می گردد. بعد از سالها استفاده از این نوع از متریال، میتوان آن را در صنایع دیگری استفاده کرد و چوب ماده ای است که از زمین روییده و نهایتا به زمین بازخواهد گشت.
 • مناسب برای تمام اعضای خانواده: در برخی از ساختمانها و سازه هایی که از انواع مختلف کف کاذب استفاده می شود وجود فرزندان همواره با خطرهایی رو به رو است. اما سازه های چوبی مانند کف کاذب بعلت نرمی و قدرت جذب قدرت کافی کمترین خطر را برای فرزندان و افراد مسن دارد.
 • آب بندی خوب و ضد آب: سازه های چوبی بعلت بافت چوبی آن ها به خوبی درون یکدیگر اصطلاحا چفت می شوند. این ویژگی به نمای زیباتر کف کاذب کار شده کمک خواهد کرد. ویژگی دیگر ضد آب بودن این نوع از کف کاذب است که دیرتر از مواردی همچون فولادی و آلومینیومی خراب می شود چرا که چوب مقاومت بالایی در مقابل رطوبت و آب دارد.

صفحه کف چوبی برای اتاق هایی با اهمیت تر و مکانهایی که از وجهه ی خاص تری برخوردار هستند اعمال می شود مانند:

 • بانک ها
 • مراکز مخابراتی
 • دفاتر هوشمند
 • اتاق های رایانه
 • مناطق با رطوبت بالا
 • کف کاذب چوبی

  معایب کف کاذب چوبی

  به جرأت می توان بیان کرد که حتی معروف ترین برندهای جهانی هم در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد. این مورد در خصوص کف کاذبی چوب هم صدق می کند و معایبی برای این نوع از کفپوش ها ذکر شده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

  کف کاذب چوبی یکی از گران ترین انواع کفپوش هاست که براحتی می تواند خراش بردارد و در صورت ایجاد خراش از زیبایی و کیفیت آن کاسته خواهد شد.

  این نوع کف کاذب بمرور زمان و با گذشت چند سال و البته استفاده ی مداوم از آن می تواند صدا ایجاد کند. جیر جیر های این نوع کفپوش می تواند برای کسانی که به صدا حساسند، ایجاد مزاحمت کند.

  رنگ آن به تدریج با گذشت زمان تغییر می کند و از زیبایی و طراوت و چشم نوازی آن تا حد زیادی کاسته خواهد شد که این موضوع یکی از مهمترین و شایع ترین معایب کف کاذب چوبی است.

  چوب می تواند رطوبت را از هوا جذب کند. بنابراین کف کاذب چوبی برای خانه های واقع در اقلیم های بسیار مرطوب مناسب نیست. هر چند که در این قبیل اقلیم ها نیز چوب هایی هستند که می توانند متناسب با شرایط آن اقلیم مورد استفاده واقع شوند.

  مستلزم درزگیری و مراقبت مداوم است. بمرور و بر اثر استفاده بین برخی از پنل های کف کاذب چوبی فاصله ایجاد می شود که در صورت رخداد چنین مشکلی باید درزگیری و تعمیرات پس از آن صورت بپذیرد.

  موریانه ها یکی از تهدیدات مخفی است که همواره در کمین سازه های چوبی است. از این رو پیشنهاد می شود در صورت استفاده از کف کاذب چوبی، همواره به مقابله با این نوع از حشرات بیاندیشید و مانع از بین رفتن بافت چوب این نوع از سازه ها شوید.

تعداد بازدید : 827 نفر
تاریخ درج : شنبه 16 اسفند 1399
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....