مزایا و معایب کف کاذب آلومینیومی چیست؟

پرینت

کف کاذب، بالاآمده، متحرک که این سالها بیش از پیش در حال رونق گرفتن و رایج شدن در بسیاری از صنایع ، تاسیسات و نمایشگاه هاست، گزینه ای مناسب برای فکر کردن برای پروژه های شماست. انواع کف کاذبی که می توان از آن نام برد، آلومینیومی، فولادی، گراویسی، شیشه ای و...است که هر کدام مزایا و معایب خود را داراست. در این مطلب قصد داریم درباره ی فواید و مضررات استفاده از کف کاذب آلومینیومی صحبت کنیم.

اسم آن خود گواه است که در ساخت کف کاذب آلومینیومی از آلومینیوم استفاده شده است. آلومینیوم که در بین فلزات از ویژگی سبک بودن برخوردار است، می توان به آن تنوع و زیبایی دلخواه نیز بخشید. کف کاذب آلومینیوم انواع مختلفی دارد که از جمله می توان کف کاذب آلومینیوم با روکش HPL، کف کاذب آلومینیوم با روکش PVC، کف کاذب آلومینیوم با روکش PVC آنتی استاتیک و کف کاذب آلومینیوم با روکش موکت اشاره کرد.

این نوع کف برای اتاق سرور بسیار مناسب می باشد. تمیز بودن و خنک بودن محیط از ویژگی های اتاق هایی است که از این نوع کف کاذب در آنها استفاده شده است. لازم به ذکر است که سرورها برای کار کردن انرژی زیادی را مصرف می کنند و حاصل مصرف زیاد این انرژی بالا رفتن دما است.

افزایش دمای بیش از اندازه می تواند باعث کاهش عملکرد سرور یا خرابی تجهیزات شود، در نتیجه برای جلوگیری از حادثه، معمولا سیستم های سرمایش و تهویه ای در زیر کف های کاذب کار می شود.

با توجه به اینکه اتاق سرور باید در برابر رطوبت مقاوم باشد و وجود رطوبت باعث خرابی تجهیزات می شود و ممکن است صدماتی به اتاق سرور وارد کند، در نتیجه بهتر است از کف کاذب آلومینیومی در اتاق سرور استفاده شود. این نوع کف کاذب مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد و در صورتیکه در برابر رطوبت قرار بگیرد، دچار خوردگی و یا زنگ زدگی نمی شود. به همین دلیل از کف کاذب آلومینیومی بیشتر در مناطق مرطوب استفاده می شود.

اگر شما هم در مناطق شرجی که رطوبت موجود در آنجا زیاد است، زندگی می کنید و یا کسب و کار خود را دارید، بهتر است در صورت استفاده از کفپوش های کاذب، نوع آلومینیومی آن را در صدر فهرست انتخاب های خود قرار دهید.

تفاوت کف کاذب آلومینیومی و فولادی

بعلت همین ویژگی های ذکر شده بخصوص مراقبت و مقاومت در برابر رطوبت است که از نوع کف کاذب آلومینیومی بیشتر در مناظق مرطوب استفاده می شود. این در صورتی است که کف کاذب فولادی مقاومت آن چنانی در برابر رطوبت ندارد و به هنگام قرار گرفتن در محیط مرطوب احتمال زنگ زدگی و خوردگی کف کاذب وجود دارد. به همین دلیل بهتر است از کف کاذب فولادی در مناطق خشک استفاده شود.

قیمت عامل مورد بررسی دیگری در حوزه ی کف های کاذب است که این بار سنگینی کفه به طرف نوع فولادی است زیرا مقرون به صرفه تر است و همین عامل سبب شده که بیشتر کارفرمایان از کف فولادی در پروژه ها استفاده کنند. همواره باید ویژگی های کف های کاذب را در نظر داشت و تنها با در نظر گرفتن یک فاکتور اقدام به خرید نکرد.

مزایای کف کاذب آلومینیومی

پیرامون مزایای کف های کاذب آلومینیومی می توان به موارد زیادی اشاره کرد ولی برخی از آنان به شرح زیر می باشند.

وزن کف کاذب آلومینیوم و سبکی آن نسبت به انواع دیگر از میزان بار اضافی بر روی سازه خواهد کاست و این یکی از مهمترین ویژگی های برتری یک کف کاذب است. مقاومت در برابر رطوبت که پیشتر بدان اشاره شد دیگر ویژگی مهم انتخاب یک کف کاذب برای یک منطقه است که آلومینیوم شرایط برقراری و نصب در اکثر مناطق آب و هوایی را دارد.

از آنجایی که آلومینیوم ماده ای قابل بازیافت است، می توان در صورت تعویض و عدم استفاده از آن ها، مواد اولیه آن را بازیافت کرد. طول عمر بالای این نوع از کفپوش ها به نوع مواد استفاده شده در آن بستگی دارد که در صورت استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت در تولید این نوع کف کاذب، می توان گفت که از عمر طولانی برخوردار هستند.

برخلاف وزن سبکی که این نوع از کف های کاذب دارند، وزن بالایی را می توانند تحمل کنند که این ویژگی مهمی برای استفاده در سازه های سنگین محسوب می شود. از کف کاذب در انتقال آب های سطحی و جاری محیط نیز می توان استفاده کرد. این از آن نوع مزیت هایی است که هر نوع از کف های کاذب ندارند.

معایب کف کاذب آلومینیوم

در کنار مزایایی که از آن ها نام برده شد، استفاده از کف کاذب آلومینیومی معایبی نیز به همراه دارد که می توان از قیمت بسیار بالاتر آن نسبت به انواع دیگر کف ها مثل کف کاذب فولادی نام برد. کف کاذب آلومینیومی تحمل بارهای گسترده و متمرکز را ندارد اما در صورت پخش شدن در سرتاسر محیط می تواند وزن بالایی را تحمل نماید.

تولید صدا در هنگام تردد نیز به علت سبک بودن آلومینیوم یکی دیگر از معایب این کف ها به شمار می رود که در طولانی مدت حداکثر ۱۰ ساله این اتفاق می افتد مخصوصا اگر نصب کف کاذب به درستی انجام نشده باشد. در برخی از موارد اشاره شده از آن جایی که تایل های آلومینیومی سبک بوده و اندازه دقیقی ندارند در هنگام نصب با مشکلاتی رو به رو شده و به درستی نصب نمی شوند. همین امر باعث می شود که تایل ها در محل نصب دارای ثبات مناسب نباشند. به همین دلیل افراد در هنگام راه رفتن بر روی آن ها احساس می کنند که زیر پای آن ها خالی است.

اما پیرامون مراحل نصب آن باید گفته شود که در نصب و اجرای کف کاذب آلومینیوم در ابتدا باید مکان قرارگیری پایه های زیرین مشخص شده و با استفاده از رول بولت به کف اصلی وصل شود. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل در نصب کف کاذب آلومینیومی در نظر گرفته می شود. اهمیت آن نیز به خاطر اینست که در صورت بروز کوچکترین مشکل، مراحل بعدی اجرا با مشکل رو به رو خواهد شد.

هر چند باید گفته شود که شرکت های که در حوزه نصب کف های کاذب فعالیت می کنند، با تخصص و تجربه ای که دارند، می توانند مشاور امینی در انتخاب نوع کف کاذب باشند، و البته این قبیل شرکت ها خدمات خود را نیز تضمین می کنند.

تعداد بازدید : 344 نفر
تاریخ درج : شنبه 9 اسفند 1399
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....