اجرا و نصب کف های کاذب به چه صورت است؟

پرینت

کف کاذب که به نوعی در حال رایج شدن در سازه های مختلف ساختمانی و اداری است، نصبی آسان اما با دقت فراوان را به همراه دارد. شرکت های مختفلی در حال ارائه چنین خدماتی هستند، اما با توجه به حساسیت نصب این قبیل سازه ها متخصصین نصب چنین کفپوش هایی باید جزییات خاصی را مد نظر قرار دهند.

همه ی این نکات در کنار این مسئله است که یک نصاب باید بعنوان متخصص نوع کف کاذب مورد نظر و مناسب تر را به خریدار توصیه و در هنگام نصب به نکات پیرامون نصب آن نوع از کف کاذب توجه نماید.

کف برجسته کف متشکل از کاشی های متحرک است که بر روی سازه نگهدارنده نصب شده اند، به همین دلیل کف و پایه کف می توانند برای اهداف مختلف مناسب باشند. امروزه طراحان کف کاذب به دنبال ایجاد طرح های مختلف بر روی کف اصلی یا تایل اصلی در اتاق های مختلف هستند. برای نصب تجهیزات مختلف، کف مرتفع آسانتر است. از جمله سهولت این نوع از کف های کاذب، نصب کابل های اضافی جدید، و توسعه مجدد مکان برای سایر نیازها است که به محبوبیت آنها در میان خریداران و مشتریان کمک می کند.

کف های کاذبی که مرتفع ترند بازار مصرف گسترده تری دارند. استفاده از کف بلند هنگام استفاده از تعداد زیادی کابل منطقی است. این نوع از کف های کاذب کارآیی و هزینه بسیار کمتری نسبت به سیستم های نصب شده نزدیک سقف دارند که باید با استفاده از آنها دما را در نزدیکی سقف بالاتر از کف کنترل کنیم.

نصب کنندگان به جای کشیدن کابل از سقف ،آنها را از زیر تایل های کف های کاذب رد می کنند. برای این نوع نصب کف کاذب، باید به برخی از نکات توجه کرد. بطور مثال در هنگام اجرای پروژه، خنک سازی مستمر، کاهش تعداد و میزان کابل های مخفی، تلفیق درگاه های فیزیکی و سیمهای کمتر برای اتصال تجهیزات را باید در نظر گرفت.

طراحی کف کاذب و انواع آن

از جمله موارد در نظر گرفته در هنگام نصب کف های مرتفع تهویه هوا می باشد که باد خنکی را در صورت نیاز فراهم می آورد. کف کاذب برای مراکز داده یا هر کجا که تجهیزات جدیدی وجود داشته باشد یا دارای سازه های تاسیساتی هستند مناسب است. خریدار همچنین از نگهداری مناسب کابلهای خود می تواند اطمینان حاصل کند. بدین صورت که کابل زیر کف کشیده می شود و می توان به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد.

در صورت نیاز به هر گونه تغییر یا ارتقا نیز می توان به کابل های گذشته دسترسی پیدا کرد. نصاب می تواند به سرعت عرشه را بلند کرده و به فضای زیرزمینی کف کاذب دسترسی پیدا کند.

ساخت کاذب برجسته ی شناور یا متحرک

در طرح پایه، از کاشی های قابل جابجایی پشتیبانی می شود که در پایه های با ارتفاع ثابت ستون استفاده می شوند. کاشی های کف برجسته معمولاً از فولاد، آلومینیوم یا چوبی ساخته می شوند که به مواد ضد حریق آغشته شده اند. ضمنا کفپوش ها نباید در ارتفاع کمتر از 150-300 میلی متر از پایه کف (کف بتونی) نصب شوند.

طرح "شناور" باید در ارتفاع 460 میلی متر از کف ساخته شود. بار لرزه ای عمودی توسط میراگرها و فنرهای نصب شده در داخل سیلندر پشتیبانی جذب می شوند. با توجه به جابجایی های افقی، آنها با کفش های استیل که روکش تفلون دارند خنثی می شوند. در واقع برای این کار از پایه سیلندرها استفاده می شوند. در سیستم کف معمولی مرتفع، از کاشی به اندازه 0.6 0، 0.6 متر و 0.36 متر مربع در مترمربع استفاده می شود.

به منظور تأمین هوای خنک کننده به مکان هایی با گرمای زیاد، تایل های سوراخ دار نصب می شود. تایل های زیر سیستم های کف برجسته را می توان از کف برداشته و آنها را به مکان های دیگر منتقل کرد. در نزدیکی تجهیزات گرمایشی می توان دستگاههایی را که جریان هوا را به داخل سوراخهای تایل سوراخ دار واقع بر کف هدایت می کند ، نصب کرد. هنگامی که نیاز است تا در محلی از کف کاذب تغییری ایجاد کرد، کاشی ها از کف برداشته می شوند و به مکان دیگری منتقل می شوند.

همیشه سعی کنید با همراهی نصاب به آینده بنگرید و انواع تغییراتی که ممکن است در آینده در سازه ها و لوله و سیم کشی های ساختمان خود می دهید را تصور کنید و بر مبنای آن چیدمان تایل ها، نوع کفپوش و سیسم هدایت جریان هوا را انتخاب کنید تا در آینده به زحمت کمتری دچار شوید.

در چیدمان اولیه اتاق، همه آنها می خواهند به ساده ترین حالت ممکن مستقر شوند. این در صورتی است که ممکن است همین وسایل و اتاق دچار بیشترین تغییرات سازه ای و دکوراتیو در آینده شود. بنابراین داشتن یک راه حل که به شما امکان می دهد به سرعت تجهیزات را تغییر دهید و فناوری های جدیدی را برای جایگزینی تجهیزات معرفی کنید ، مطلوب است. اگر کاملاً مطمئن هستید که هرگز تغییری ایجاد نخواهید کرد و نیازی به معرفی فن آوری های جدید ندارید، کف بلند مناسب نیاز شما نیست.

کف مرتفع معمولاً ایده آل مراکز داده است، زیرا سازماندهی مقدار زیادی از تجهیزات بسیار راحت تر است و هوای خنک کننده در زیر کف و نه از بالا جریان پیدا خواهد کرد. اما سخت ترین مشکل در مراکز داده ، خنک کننده گی و دسترسی به کابل ها است. غالباً در این مواقع در جایی که تجهیزات بیش از حد گرم می شوند و به آن اصطلاحاً "نقاط داغ" می گویند، فناوری و تایل گذاری های خاصی قرار می گیرد.

این مشکل با استفاده گسترده از سرورهای تیغه ای بیشتر می شود. مراکز داده معمولی ساخته شده قبل از سال 2000 ، برابر با 5 کیلووات در هر رک است. اما اکنون، در مراکز داده امروزی این رقم می تواند از 7 کیلووات تا 35 کیلووات در هر رک سرور باشد ، یا حتی بیشتر از این، زیرا مراکز داده زیادی وجود دارند که سرورهای بیشتری را در مناطق کوچک قرار می دهند، که گرمای بیشتری نیز دارند. بنابراین اغلب دارای نقاط گرم فراوانی هستند. در صورت رفع و یا پیشگیری از چنین مشکلی، تا حد زیادی از مشکلات ممکنه در سازه های دیتا سنتر ها میتوان جلوگیری کرد.

تعداد بازدید : 733 نفر
تاریخ درج : شنبه 2 اسفند 1399
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....