معرفی انواع کف های کاذب / نکاتی که باید در انتخاب به آنها توجه کنید

پرینت

ساخت و ساز امروز بیش از پیش در جامعه رونق پیدا کرده و ایمنی، کارایی و زیبایی اولویت های هر طراح و صاحب پروژه برای ایجاد سازه ی خود است. این صنعت مانند دیگر صنایع همیشه در حال پیشرفت و نوآوری است. با توجه به نیاز انواع ساختمان ها به تجهیزات نوین، فناوری استفاده از کف پوش ها امروزه در سازه هایی که شامل موارد تاسیساتی و یا ریزه کاری های مربوط به پردازش و اطلاعات و خدمات هستند رونق گرفته است.

کف کاذب قطعات پیش ساخته ایست که روی کف اصلی سازه نصب می گردند و شامل سه قطعه اصلی تایل، پایه و استرینگر است. البته برای رعایت استانداردهای ایمنی بهتر است این قطعات از مواد نسوز مثل فلزات ساخته شوند. نام اصلی آن به لاتین "کف بالا آمده یا بلند شده" است که دلیل آن بالاتر بودن آن از سطح اصلی و گنجاندن موارد مربوط به تاسیسات در زیر آن است.

از کف های کاذب می توان در اطاقهای کنترل و فرمان مراکز کامپیوترهای سرور، کف کاذب اتاق سرور، پستهای برق و مخابرات، برجهای کنترل، اطاقهای قرنطینه، گلخانه های مکانیزه، پاساژها، بیمارستان ها و غیره استفاده کرد که قطعا با توجه به نوع سازه و ویژگهای های عملکردی و زیبایی شناسی آن، نوع کف کاذب باید درست انتخاب و تهیه و نصب شود.

باید در همین ابتدا یادآور شویم که اجرای کف کاذب در دیتاسنترها و مراکز حساس جزو استانداردهای TIA و BICSI می باشد و اجرای آن به نوعی جزو ملزومات است و در صورت عدم رعایت این استاندارد ها ایمنی و قوانین مربوط به تایید سازه ها رعایت نشده است.

انواع مختلفی از کف های کاذب در بازار موجود است که تولید کنندگان برخی از این نوع کف پوش ها مانند کف کاذب فولادی، کف کاذب سولفات کلسیم، شیشه ای، چوبی، سرامیکی، آلومینیومی و … با روکش های آنتی استاتیک در ایران فعالیت بیشتری دارند. در ذیل به معرفی برخی از آنان میپردازیم.

کـف کـاذب سولفات کلسیم

پانل این نوع کف از مواد گچی و نوعی فیبر ارگانیک با تراکم بسیار زیاد تشکیل شده است. مقاومت این نوع از کف ها در برابر آتش چیزی در حدود 1 ساعت می باشد که زمان خوبی محسوب می شود. مقاومت خوبی در برابر احتراق از خود نشان می دهد و به نوعی غیر قابل اشتعال و احتراق است.

ابعاد این نوع از کف کاذب نیز مربعی شکل و در اندازه های 60*60 و 50*50 سانتی متر در بازار موجود می باشند.

این مدل از کف کاذب از اجزایی همچون پانل (رویه، میانی معمولا از جنس کلسیم سولفات و زیره از جنس گالوانیزه) و همچنین زهوار که معمولا از جنس پلاستیک هستند تشکیل شده است. بکار بردن پلاستیک در زهوار علاوه بر زیبایی و جذابیت و استفاده از طرح های مختلف، مانع ورود گرد و غبار و به داخل تاسیسات می شود. وزن هر عدد پانل چیزی بیشتر از 13 و کمتر از 14 کیلوگرم است و ضخامت آن بین 25 تا 35 میلی متر متغیر است.

در سازه هایی که از این نوع کفاستفاده شده است ضریب نشر صدا بسیار ناچیز بوده است. ویژگی بعدی آن باربری و تحمل وزن بالای این نوع از کف های کاذب است که مقاومت زیادی در برابر بارهای سنگین از خود نشان می دهد. هرچند توصیه می شود نوعی که باربری سبک تری دارد در اتاق های اداری و عمومی، باربری متوسط در مکانهای تجاری و پرتردد و نوع سوم آن با باربری سنگین نیز برای اتاق های سرور و اماکنی که تجهیزات مکانیکی در آن بکار رفته استفاده شوند.

کف کاذب فولادی

کف کاذب فولادی از تجمیع دو لایه ورق فولادی ساخته می‏ شود. ورق رویه تخت و کاملاً صاف و ورق زیرین با هدف تقسیم بار و استحکام بیشتر به صورت مشبک فرم داده می شود. مقاومت تایل در برابر نیروی تحمیلی بسیار زیاد است. ضد حریق بودن این نوع از کف پوش ها کاملا مشخص است اما نکته ی جالب تر مقاومت الکتریکی مناسب آن است. از ویژگی های دیگر آن عایق برودت، رطوبت و صدا در آن است، بطوریکه حتی برخی نوع از این کف پوش های فولادی کاملا قابل شستشو می باشند.عمر نسبی و حفظ کیفیت کف کاذب فولادی در میان دیگر نوع های کف پوش عمر طولانی ای محسوب می شود. طرح های مختلف که قابلیت پیاده سازی دارند، امکانات این نوع از کف پوش را به نهایت خود می رساند.

گفتنی است لایه ی زیرین و فوقانی کف کاذب فولادی معمولا از گالوانیزه بوده و مواد داخلی آن را سیمان سبک، آلومینیوم، فرمالدئید و پلی اتیلن تشکیل می دهند. نواری که برای درزگیری بین تایل های این کف پوش استفاده می شود پلاستیکی است مقاوم که علاوه بر زیبایی مانع از نفوذ رطوبت و گرد و غبار می شود. معمولا بعلت تولید با کیفیت این نوع از کفپوش ها، پوشش تایل هرگز از روی کف کاذب فولادی کنده نخواهد شد.

کف کاذب سرامیکی

کف کاذب سرامیکی که پایه هایی از جنس پلی‌ پروپیلن دارند و تایل آن از جنس سرامیک ام‌دی‌اف و یا فولاد است. مواد بکار رفته در ساخت کف‌های کاذب سرامیکی، مانند مواد بکار رفته در سازه هاست و این باعث ایجاد حس خوشایندتری در میان مصرف کننده ها می شود. مانند سرامیک های موجود در بازار شما بعنوان یک مصرف کننده حق انتخاب دارید تا طرح خود را بر روی کف کاذب مورد نظر خود پیاده سازی کنید که این خود یک ویژگی خاص محسوب می شود.

بعلت مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، این نوع از کف پوش ها را بدون دغدغه می توانید در مکان هایی مانند آشپزخانه نیز تعبیه کنید. مقاومت در برابر مواد اسیدی از دیگر ویژگی های این نوع کف کاذب است که می توان آن را حتی در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار داد.

این نوع کف کاذب کاملا نارساناست بنابراین در برابر جریانات الکتریکی عایق و محافظ خوبی محسوب می شود. مقاومت بالا در برابر خط و خش و تحمل باربری بالا اینگونه از کف های کاذب را در میان گزینه های خوب برای مکان های پر تردد مانند پاساژ، مراکز خرید و نمایشگاه ها قرار داده است.

توصیه می شود در هنگام انتخاب کف کاذب علاوه بر در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود حتما مشاوره از متخصصین را در برنامه خود قرار دهید، تا پس از نصب کف کاذب مورد نظر خود، رضایت مطلوب تری از آن داشته باشید.

مرجع :
تعداد بازدید : 930 نفر
تاریخ درج : سه شنبه 21 بهمن 1399
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....