کف کاذب چیست؟ مزایا و کاربردهای آن کدامست؟

پرینت

بدون شک شما تجربه ی قدم گذاشتن بر روی سطوحی غیر از کف پوش های عادی را دارید و همواره برایتان سوال شده که این مورد از موارد پوشش کف چه نام دارند. این نوع از کف پوش ها که به کف کاذب یا کف دسترسی معروفند بیشتر در موسسات و یا تاسیسات خدماتی برای عبور تأسیسات مکانیکی و الکتریکی ایجاد می شوند. اگر به اشکال و طراح های مختلف آن نگاهی بیاندازیم شاید متوجه تفاوت آنها با سرامیک یا پارکت های کار شده در ساختمانهای عادی نشویم.

اما این کف های کاذب انواع رایج آن (همچون سرامیک و یا پارکت ها) با فاصله از سطوح اصلی بر روی آنان سوار شده و هر گونه موارد مربوط به تاسیسات از فضای موجود بین این کف مجزا و کفپوش اصلی گذرانده خواهد شد. علت اصلی روی آوردن گسترده در ساختمان‌های اداری مدرن و در حوزه‌های تخصصی مانند اتاق سرور، مراکز داده و اتاق‌های کامپیوتر، که در آن نیاز به وجود یک مسیر خدمات مکانیکی و کابل‌ها، سیم‌کشی و تأمین برق و الکترونیک و مخابرات در آن احساس می شود، امنیت و زیبایی هر چه تمام تر بهره مندی از این نوع کف پوش هاست.

علاوه بر موارد بالا از این نوع کفپوش های کاذب می توان در، دیتاسنتر، اتاق‌های برق، آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های مانیتورینگ استفاده کرد و از مزایای آن بهره مند شد. در این مطلب سعی داریم تا علاوه بر آشنایی شما با این نوع از خدمات پوششی در کف سازه ها، از مزایای آن هم پرده برداری کنیم تا در صورت نیاز بتوانید مناسبترین تصمیم را برای قسمت های تحتانی سازه ی خود با توجه به عملکرد شغل های مربوطه انتخاب نمایید.

مزایا و کاربردهای کف کاذب چیست؟

کافیست فقط صحنه ای را متصور شوید که در یک اتاق پر از سیم کشی ها و لوله کشی های مربوط به تاسیسات و خدمات قرار دارید و قرار است بین همه ی این موانع رفت و آمد کنید. حتی فکر کردن به این مسئله نیز عذاب آور است. بهترین راه حل برای همچین مواردی استفاده از کف های کاذب تولیدی است که میتواند یک اتاق شیک، بدون مانع و البته با سیم کشی و لوله کشی های مرتب اما پنهان را به شما تحویل دهد.

از دیگر مزایای کف های کاذب متفاوت بودن جنس مصرفی در آن است. در این نوع کف پوش ها با توجه به نوع و شمایل سازه میتوان از آلومینیوم، چوب، شیشه و ... استفاده کرد تا علاوه بر استحکام و کارایی، زیبایی و جلای خاصی به اتاق مورد نظر دهد. هر کدام از این نوع از کف های کاذب مشخصات و مزایای خود را دارد که می توانید در میان مطالب همین سایت مطالعه نمایید.

کف های کاذب عمدتا از سه بخش تایل یا همان پوشش دهنده ی رویی، پایه یا جداساز ما بین کف اصلی و پوشش دهنده و استیرینگر ها که وظیفه ی اتصال ما بین این کف ها را بر عهده دارند تشکیل شده است که جنس پایه ها از فولاد گالوانیزه ، بعضا از پلیمر و همچنین استیرینگر هایی از جنس قوطی های فولادی گالوانیزه شده می باشند. قطعا انتخاب این نوع از آلیاژ و فلز به استحکام هر چه بیشتر این نوع از کف ها کمک شایانی خواهد کرد.

کف کاذب، گزینه ای مطمئن در امور تاسیساتی

کف های کاذب را عموما با توجه به نوع خدمات و همچنین آینده نگری مجموعه برای نیاز به تعمیرات و نوسازی ارتفاع بندی می کنند که بعضا ارتفاع این کفها از 30 سانتی متر یا 1 متر و 20 سانتی متر متغیر است. طبیعی است هر چه ارتفاع برقراری سازه بر روی کف اصلی بلند تر باشد، رفت و آمد مسئول خدمات و تعمیرات و همچنین جریان هوا در آن آسانتر انجام می شود که خود این مزیتی است که نمی توان نادیده گرفت.

طرح ها و رنگ های متنوعی که در این نوع از کفپوش ها استفاده می شود نیاز هر نوع سلیقه ای را مرتفع خواهد کرد. تنوع طرح و رنگ از دیگر مزایای کف کاذب است که جذابیت های آن می تواند مورد موثری برای انتخاب این نوع از پوشش ها برای سایت ها و مکان های مورد نظر یک فرد یا مجموعه ی ذی نفع باشد.

از دیگر فواید کف کاذب میتوان دسترسی آن به تمام تاسیسات یک ساختمان از طریق بلند کردن آسان هر یک از پانل یا تایل های آن نام برد بطوریکه رفع مشکلات مهندسی نصب و تاسیسات و طراحی در هر مرحله از بهره برداری امکان دارد که این امر باعث اصلاحات و تغییرات در کمترین زمان ممکن و کوتاه شدن زمان اتمام پروژه می شود.

نکته ی دیگر امکان ایجاد تهویه از کف است که بعلت داشتن امکان ورود و خروج هوا از منفذهای موجود درکف ها این امکان وجود دارد که شما از این نوع از کفپوش ها حتی در اتاق هایی بدون پنجره و وسایل تهویه ی هوا استفاده و از هوایی مطبوع تر از یک اتاق بسته بهره مند شوید. همچین باید به عدم نیاز به لوله کشی یا سیم کشی عرضی این نوع از کف های کاذب نیز اشاره کنیم که میتواند به راحتی و سهولت ایجاد و اصلاح موارد تاسیساتی کمک کند.

نکات کلیدی برتری کف های کاذب

اما نکته ی کلیدی مزایای استفاده از کف های کاذب به امکان استفاده ی مجدد آنها در سازه های دیگر است بطوریکه هزینه ی همین ویژگی شاید برای مالکان سازه های تاسیساتی و اداری سود فراوانی را بهمراه داشته باشد. البته ناگفته نماند که در همان ابتدا هزینه ی ایجاد یک کف کاذب از روش سنتی آن به مراتب کمتر و ارزانتر است.

کاهش هزینه ی نگهداری از این نوع کفپوش ها که امکان شستشو و دارای ویژگی عدم جذب گرد و غبار را دارند از یک سو و از سوی دیگر کاهش وزن سازه بعلت سبکی کف کاذب نسبت به روش های سنتی تر و همچنین ایمنی بیشتر آن در مقابل زلزله و اشتعال این گزینه از موارد کف سازی را به رقیبی جدی برای تمام روش های پیشین بدل کرده است.

نگاهی به سازه های مدرن که در بسیاری از کلان شهرها به واسطه نمایی بیرونی خود چشم ها را خیره می کند، نشان می دهد که در داخل این قبیل سازه ها نیز از کف های کاذبی استفاده شده که هارمونی بیرونی و داخلی را یکسان می کند.

تعداد بازدید : 805 نفر
تاریخ درج : شنبه 2 اسفند 1399
چه امتیازی به این مقاله می دید؟
دیدگاه خود را بنویسید
در حال ثبت اطلاعات....